Nike Junior National Championships 2017 crown junior winners

29/08/2017

| News

Nike Junior National Championships 2017 collage of winners

The best junior players across the country descended on the twin venues of West Hants LTC and the Nottingham Tennis Centre last week for the Nike Junior National Tennis Championships.

Events from the 12 & Under through to 18 & Under age categories took place in a bid to crown the country’s finest junior stars.

Previous winners at the event include Andy Murray, Kyle Edmund and Heather Watson so the next generation were looking to join an illustrious list of champions.

Plenty of high-quality matches took place with the 12&U events on the sunny south coast in Dorset and the 14&U, 16&U and 18&U tournaments at Britain's largest public tennis facility in Nottingham.

Event

Result

12&U Boys Singles No.1 seed Luca Pow defeated No.6 seed Joel Gibson 6-1, 6-0
12&U Boys Doubles No.2 seeds Hugo Coquelin and Luca Pow defeated No.1 seeds Jay Darvay and J'Quon Du Vall-Richards 6-0, 6-3
12&U Girls Singles No.2 seed Eva Shaw defeated No.1 seed Jaquelyn Ogunwale 6-3, 6-2
12&U Girls Doubles No.3 seeds Given Roach and Ranah Akua Stoiber defeated No.4 seeds Ella Mcdonald and Millie Skelton 6-2, 6-3
14&U Boys Singles No.1 seed Jack Pinnington Jones defeated Harry Lazell 6-1, 6-3
14&U Boys Doubles No.2 seeds Alexander Knox-Jones and William Nolan defeated No.1 seeds Joel Pierleoni and Jack Pinnington Jones via a walkover
14&U Girls Singles No.1 seed Andrea Pineda defeated No.2 seed Alicia Dudeney 6-1, 6-0
14&U Girls Doubles No.2 seeds Millie-Mae Matthews and Andrea Pineda defeated No.3 seeds Savannah Dada-Mascoll and Hannah Smith 6-3, 6-3
16&U Boys Singles No.1 seed Harry Wendelken defeated Alex Solonenko 4-6, 6-2, 6-2
16&U Boys Doubles No.1 seeds James Story and Harry Wendelken defeated No.2 seed Matthew Clegg and Alexander Maggs 6-2, 4-6, 10-6
16&U Girls Singles No.1 seed Erin Richardson defeated Holly Staff 6-1, 7-5
16&U Girls Doubles Kira Reuter and Holly Staff defeated Lillian Mould and Indianna Spink after the latter retired, with Reuter and Staff up 4-0 in the first set
18&U Boys Singles No.2 seed Brandon Murphy defeated wild card Joshua Wilson 6-4, 6-3
18&U Boys Doubles No.4 seed Max Stewart and Matthew Summers defeated Oliver Okonkwo and Joshua Wilson 6-3, 6-4
18&U Girls Singles Lillian Mould defeated No.4 seed Alessandra Ruggieri 6-2, 6-0
18&U Girls Doubles No.2 seeds Megan Forster and Hannah Mccolgan defeated No.1 seeds Erin Richardson and Summer Yardley 6-2, 6-3

Share article

  • Print

Temporarily Unavailable

This feature is temporarily unavailable. Please try again later.